Sposoby nabierania oczek – jak zrobić

Sposoby nabierania oczek – jak zrobić

Jak rozpocząć robótkę na drutach? Chodzi o nabieranie oczek. Sposobów jest wiele. Postaram się, w miarę czytelnie, opisać, jak można to zrobić. Dlaczego nie umieszczę tego na youtubie? Bo nie lubię lubię filmów instruktażowych. Nim się zorientuję o co chodzi, pani już rządek kończy. Ja jeszcze nie zaczęłam, a ona gotowy produkt pokazuje. Albo rozpisuje się tam, gdzie ja mam problem opanowany. Fakt, film można zatrzymać, powtórzyć, ale je jestem wzrokowcem i lubię formę papierową. Wszystko drukuję i do segregatorów chowam. Biblioteczkę robię, i jak coś potrzebne to szybko odnajduję. Na karteczce notatki można zrobić, kotka narysować, delektować się wiedzą, którą latami gromadzę. I ważne, mam wszystko pod ręką, nie wiadomo, w którym momencie będzie mi coś potrzebne. Otwieram segregator i mam.

Zwykły sposób nabierania oczek

zdjęcia

W ten sam sposób dobieramy następne oczka, niestety już pojedyncze. Jeden koniec nitki na palec wskazujący, drugi na kciuk i owijanko…. Nabieramy tyle oczek, ile jest nam potrzebne. Ten sposób idealny jest dla wszystkiego rodzaju włoczek. Otrzymujemy ściągacz elastyczny, podtrzymujący i formujący dalszą pracę.

Bułgarski sposób nabierania oczek

Nabieramy oczka zwykłym sposobem w ten sposób, aby pozostała wolna nitka  długości 4 razy dłuższej, niż liczba oczek.
Z każdej pary oczek na lewym drucie robimy oczko podwójną nitką (jedna nitka kłębka i jedna nitka dodatkowa) Zsuwamy oczka z lewego drutu, robimy narzut nitką od kłębka. Na prawym drucie mamy oczko podwójne i narzucone. Powtarzamy.
ostatni rząd – oczka prawe  (nie używamy dodatkowej nitki – to co z niej pozostało  odcinamy), robimy nitką z kłębka, łapiąc jako oczko obydwie nitki poprzedniego rzędu) i  oczko dodane  (wkute między dwoma oczkami na drucie). Możemy tutaj określić, jakie oczka będziemy stosować – prawe, lewe albo łączone. Mamy taką sama ilość oczek, jaką planowaliśmy na początku pracy.

Nabieranie oczek w ten sposób jest idealne dla grubej włóczki, albo dla robótek, gdzie nie planujemy typowego ściągacza.

Włoski sposób nabierania oczek

Usuwamy dodatkową nitkę i mamy piękne, elastyczne rozpoczęcie robótki

Ten sposób jest idealny, sprawdza się w każdej tkaninie. Polecam do wszechstronnego stosowania.

Nabieranie oczek do robienia z dwóch stron- oczka odkryte

Rozpoczęcie robótki w taki sposób jest przydatne, gdy mamy zamiar dziergać z dwóch stron. Możemy w ten sposób zrobić dół swetra, (łącząc potem oczka dolne i górne), możemy również dziergać z obu stron np. szale ażurowe.

Układamy nitkę na drutach

Dolną nitkę okręcamy wokół górnego drutu przez środek między dwoma drutami, a górną nitkę okręcamy wokół dolnego drutu przez środek między dwoma drutami. Powtarzamy.

 

Rozpoczynając robótkę w ten sposób używam jednego druta długiego i jednego na żyłce. Przerabiam oczka z druta długiego, a oczka na żyłce spokojnie czekają.

Nabieranie oczek przy pomocy szydełka

Trzymamy szydełko w prawej dłoni. Robimy supełek. W dłoni prawej trzymamy druty i włóczkę. Włoczka zawsze jest pod drutami, szydełko nad drutami.

Włóczkę przytrzymujemy z lewej strony wskazującym palcem. Szydełkiem nabieramy oczka na drut, obwiązując go naokoło.

 

Sposób ten można wykorzystać do zrobienia oczek odkrytych.  Powstały łańcuszek możemy spruć i będziemy miały oczka otwarte

Fale – sposób wykonania 

Opanowałyśmy nabieranie oczek? Jeśli tak to możemy zrobić taki początek robótki. Jest on wyjątkowo estetyczny i prosty w wykonaniu.

 • liczba oczek podzielna przez 11 plus 2
 • 1, 2 i wszystkie rzędy nieparzyste – oczka prawe
 • 4 rząd – oczka lewe
 • 6 rząd – ‚2 lewe, 9 prawych’, 2 lewe…
 • 8 rząd – ‚2 lewe, narzut, 9 ocz. razem na lewo, narzut’, 2 lewe…
 • 10 rząd – ‚3 lewe, narzut, 1 lewe, narzut, 1 lewe’ 2 lewe
 • 12 rząd – ‚4 lewe, narzut, 1 lewe, narzut, 2 lewe, ‚ 2 lewe
 • 14 rząd – ‚5 lewych, narzut, 1 lewe, narzut, 3 lewe’, 2 lewe

Nabieranie oczek na druty nie jest trudne. Różnorodność technik też nie jest przypadkowa. Odpowiednio wybrana technika da nam satysfakcję, tkanina będzie układała się idealnie, zgodnie z naszymi planami. Jak ktoś ma ochotę na odrobinę historii , proszę – stary norweski sposób nabierania oczek

7 thoughts on “Sposoby nabierania oczek – jak zrobić

 1. Jej ,Klara ja to taka prawdziwa ignorantka jestem :))) bylam przekonana ,ze jest tylko jeden sposob nabierania oczek :)))Ale juz porazilo mnie jak zobaczylam ten fantazyjny szlaczek :)))W przyszlym tygodniu kupuje druty i bede sie u Ciebie uczyc :)))

  1. W razie pytań. jestem do dyspozycji. Wiem, że to co zrobisz, na kolana mnie rzuci. Obserwuję Twoje kreacje i zachwycasz mnie w każdej odsłonie. Więc, dzieło które przy pomocy drutów stworzysz, będzie cudne 🙂

  1. Margot, Fajnie by było podziwiać to, co rączkami zrobisz. Chociaż w Twoim przypadku… jesteś perfekt w tym co teraz robisz. Stale podziwiam, futra też…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *