Steampunk lady i rękawiczki Dom Klary / Steampunk Lady and Dom Klary’s Gloves

Steampunk lady i rękawiczki Dom Klary / Steampunk Lady and Dom Klary’s Gloves

Można podziwiać. Można też nienawidzieć – ale… Obcowanie ze steampunkiem to jak przebywanie na granicy bajki i świata realnego. Lubię go, miło utożsamić się  z czymś dziwnym, niepokojącym, intrygującym…

A przecież rozkosznym. Może przez ciekawość, wrodzoną zresztą, a może przez szacunek dla każdego rodzaju twórczości –  jestem tym stylem zauroczona. Przenieść się do krainy, w której emocje wyrażane są przez proste mechaniczne konstrukcje to fajna wyprawa. Alicja w krainie czarów? Raczej nie. Prędzej „Cudowny gość” Herberta George Wellsa. Upadły anioł,  w połowie drogi do pełnego człowieczeństwa.

Cytuję za Wikipedią:

Steampunk – nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda), odmiana fantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunku. Nazwa pochodzi od słowa „steam” czyli pary i nawiązuje stylistyką, estetyką i techniką do maszyn parowych „epoki pary”, epoki wiktoriańskiej[1]. Inaczej niż w cyberpunku, technika otaczająca bohaterów nie jest oparta na elektronice lecz na mechanice (np. odpowiednikiem komputera jest maszyna różnicowa)[1]. Charakterystyczne dla steampunku zainteresowanie rozwojem techniki często prowadzi do kreowania wynalazków nieznanych w naszej historii, dlatego nurt ten bywa zaliczany do tzw. historii alternatywnych. Akcja utworów steampunkowych przeważnie rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej – erze rewolucji technicznej, wieku pary (stąd nazwa gatunku: steam, ang. – para). Steampunk nawiązuje do twórczości ojców fantastyki: Juliusza Verne’a, czy Marka Twaina.”

Tyle teorii, a praktyka? No cóż, nie jest to takie proste. Epoka wiktoriańska, której jestem szczerą fanką, zostaje  przeniesiona w dzisiejsze czasy. Przejaskrawiona, trochę wyidealizowana forma. Wprowadzono metalowe motywy,  dekoracje  pozornie niepotrzebne,  szalone i prawie dowolne. Prawie, bo wszystko, co jest doczepione, musi komponować się nie tylko z materią, ale tez z epoką wynalazków. Trybiki, tarcze ząbkowane, śrubeczki… ale też koronki, szlachetne tkaniny. Kolory – wszechobecna czerń dodatkowo podkreślona ostrą czerwienią, fioletem. Nie można przejść obojętnie obok  tak ubranej dziewczyny.

Zdjęcie pochodzi ze strony weheartit.com. Ten strój podkreśla siłę kobiecości. Urocza suknia, biżuteria, kapelusz… Wszystkiego dużo – ale w tym tkwi piękno, nieokiełzana wyobraźnia i fantazja. Styl ten jest wyjątkowo seksowny. Może dlatego, że nie obowiązują żadne ciasne kanony, wolna wola twórcy i para (steam) z mechanicznej maszyny.

http://steampunk-pics.com/

W kręgu moich zainteresowań są przede wszystkim rękawiczki, ważny atrybut kobiecości. Wielokrotnie próbowałam uchwycić klimat, przenieść się na moment do epoki maszyn parowych i wydziergać ozdobę dłoni. Szczególnie podkreślam słowo „ozdoba”, bo rękawiczki przestają pełnić funkcją  jedynie grzewczą a zaczynają być dodatkowym elementem dekoracji stroju.

Rękawiczki są dwuwarstwowe, to znaczy, składają się z dwóch części – rękawiczek właściwych i nakładek. Praktyczne, można je nosić przez wszystkie pory roku. Nazywam je  „4 seasons”. Wydają się szalone ale zapewniam, że wzbudzają ogromne zaciekawienie, czasami rozbawienie i napewno przeznaczone są dla osoby, kochającej rzeczy nietuzinkowe, oryginalne.

Prac w stylu steampunk wykonałam wiele. Można manipulować wzorami, zdobieniami,  ale ciągle trzeba pamietać o epoce, z którą ten styl jest związany. Rękawiczki to nie maszyny parowe, ale czasy  królowej Wiktorii to bajeczny okres w historii i trzeba uruchomić całą wyobraźnię, aby odnaleźć klimat i… odnaleźć w sobie też troszeczkę upadłego anioła.

Steampunk, nazywany często „VSF” – czyli Victorian Science Fiction. To nurt, który połączył sielską, wiktoriańską epokę z mrocznymi osiągnięciami cywilizacji. To jakby przesłanie, że bajka nie zawsze pozostanie bajką i może przemienić się w horror, który zafundują nam cyber maszyny. A moda? Cóż… Ona rządzi się własnymi prawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *