Cyberpunk i moda

Cyberpunk i moda

Rozkład moralny towarzyszący postępowi technologicznemu doprowadzi do powstania cyberpunku, mrocznego, tragicznego nurtu. Następca steampunku, intrygujący cyberpunk, jest stylem przyszłości? Nie, to super moda naszych czasów. Warto o tym wiedzieć, śledząc kolekcje czołowych projektantów.

Karl Lagerfeld, ikona świata mody, niemiecki projektant, na stałe osiadły w Paryżu, dyrektor artystyczny  domu mody CHANEL. Powiedział kiedyś „Gdyby Coco żyła, pewnie byłaby w szoku widząc, jak teraz wygląda jej dom mody. Ale nie miałem wyjścia. Musiałem zrobić coś, aby marka szła z duchem czasu”.

Nadja Auermann, fotografia wykonana przez Karla Lagerfelda wiosną 1995. Widzimy narodziny cyberpunku, szczególnie wyróżnia się makijaż w stylu zombi.

Chanel

Milla Jovovich w stroju Chanel  “The Little Black Jacket”  projekt Karla Lagerfelda i Carine Roitfeld . Wspaniały żakiet, ale przy takich nogach nie mógł być inny.

 

A to pokaz 2016r, wyraźnie nawiązujący do cyberpunku.  „Zawsze oczekuj nieoczekiwanego”,  tak powiedział Karl Lagerfeld i faktem jest, słowa dotrzymał.

CD (Christian Dior), FASHION. HAUTE COUTURE. jesień 2011. Makijaż niepokoi? Przyzwyczajajmy się,  Oczko  musi być wyraźne, ubarwione, rozkoszne, kryształków nigdy dosyć. Nie zwrócisz wtedy uwagi na włoski i resztę wspaniałego stroku. Wydaje mi się, że mamy odrobinę baroku w wędrówce w przyszłość. Może i dobrze, my, kobiety kochamy złoto i brylanty.

To charakterystyczne zdjęcie Lisy Fonssagrives szwedzkiej modelki, sfotografowanej przez Vogue w 1950 roku przez męża i fotografa mody Irvinga Penna, ubranej w strój Cristóbala Balenciagi mogło być inspiracją dla Patricka Demarcheliera i zaprezentowania podczas pokazu mody Dior Haute Couture w 2008 wspaniałego stroju. Modelka to Jac Jagaciak .Polsko brzmi? Powinno, to nasza Monika Jagaciak, a w takim ubranku nie wstydziłabym się pokazać nawet za 100 lat.

Selkie, modelka Diora,  w przyszłości też zrobiła by karierę.

Dior pozostaje romantyczny, nawet podczas walki robotów, burzy astronomicznych, najazdu kosmitów jesteśmy piękni i skłonni do miłości. To poezja, z która nawet futuryzm nie wygra.

Louis Vuitton, ekskluzywna marka, przed którą klęczymy, stworzył w 1835r. człowiek, który nawet nie potrafił pisać. Jego spadkobierca George Vuitton, zaprojektował słynny monogram LV. Inicjały swojego ojca wkomponował w motywy liści i diamentów, a inspiracją była popularna w epoce wiktoriańskiej ornamentyka japońska. Dzisiaj to logo jest najbardziej kultowym znakiem towarowym na świecie. To synonim luksusu i najwyższej jakości.

Pokaz Louis Vuitton w Paryżu w 2016r również zachęca do  wizyty w przyszłość do 2046 roku. Jak mamy wyglądać, co by przyszłe pokolenie nie rozczarować? Nic prostszego, trochę plastiku, sztucznej skóry, koloru, odwagi i… jesteśmy gotowi.

Pokaz ten to podróż do granic światów cyfrowych, apokalipsy, wojowniczy wygląd modelek kojarzy się raczej z animacją bajek japońskich lub z ewangelią św. Jana.

Nierządnica z Babilonu, uosobienie zepsucia, sprzedajności i zła.

A cyberpunk? To jakby wojna światów, cyber atak, wojna, gdzie wygranym jest zawsze maszyna. Człowiek nie panuje nad wynalazkami, one rządzą a my się do nich upodabniamy. Smutne? Nawet makijaż nie dodaje kobiecości, a raczej wampiryzmu, i jakiegoś smutku. Cóż, skoro nie możemy być człowiekiem, to z czego się mamy cieszyć. Żal…

Oprócz  zdecydowanej agresji jest w tym pokazie odrobina nostalgii, bajkowości, możemy więc mieć nadzieję, że cybersmok nie wchłonie romantyzmu, który jest atrybutem człowieczeństwa. Wprawdzie posiadanie ciała w cyberpunku nie jest konieczne, wystarczy cyber świadomość, posiadanie informacji, a ciało, cóż, materia do manipulacji.

Zachwycają torebki  (nic w tym dziwnego, w końcu to Louis Vuitton), torebki z krótkimi rączkami, praktyczne worki i miniaturowe skrzynie.

Torebki bawią, są śliczne, tylko pozostaję pytanie, czy to piękno wystarczy, gdy cyberpunk stanie się stylem obowiązującym i nikogo nie zdziwi widok takiej dziewczyny na urodzinach babci.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *